Connect with us

Didim

Sen yine mi özür diliyoreee…

Murat Övünç yine özür diledi ve “Suskunluğumu bozuyorum, artık bir şeyler söyleme zamanı geldi. Öncelikle sayın Yeşim Salkım hanımefendiden çok özür diliyorum. Yaptığım çok büyük bir terbiyesizlikti. Kendisinden çok özür diliyorum. Lütfen özrümü kabul eylesin. Bu arada çalıştığım firmalara ‘Murat Övüç’ü çıkarmayın’ diye telefonlar geliyormuş. Bir insanın ekmeğiyle oynanmaz. Tekrar özür dilerim, saygılar.”

Published

on

Bodrum'da kadınlar Murat Övünç'ü aralarında istemediler
Haber : Umut Kaşan / Didim Jet Magazin Gazetesi

Adamlık da cinsiyet değil şahsiyet meselesidir. EEEEE SEN KALDIRDIN O *ÖTÜ !

Sosyal medya fenomenlerinden @kutupzenzici (O. A ) twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ” Bodrum’da kadınlar #İstanbulSözleşmesi’nin iptal edilmemesi için oturma eylemi yapıyor. Asıl haber bu ama maalesef bu haber olmuyor!Murat ÖvüÇ’ün eyleme katılmasına izin verilmiyor ve mevzu haberleşiyor! Murat Övüç oraya gitmese haber değeri taşımıyor yani, işte asıl sorun bu! Habercilik anlayışı bu çünkü, işin içerisinde magazin yoksa asıl önemli konu da pas geçiliyor. Kızmamız gereken Murat Övüç değil, ülkedeki magazin merakı. Vasatları ünlü edip, peşinden koşturmaya bayılıyoruz. Sonra şöyle yaptı böyle yaptı, eee sen kaldırdın o *ötü! (@kutupzencisi)” dedi.

Kutup Zencisi

Kutup Zencisi’nin yaptığı bu paylaşımı gazetemizde manşetimize taşıdık.

Kutup Zencisi’nin yaptığı bu paylaşımı gazetemizde manşetimize taşıdık.

KALDIRANLAR UTANSIN. BİZ KALDIRMADIK! KALDIRANLARI DA İYİ BİLİYORUZ.

DİDİM’DE İLK TEPKİLERDEN BİRİ DE BİZDEN GELDİ.

Peki ne oldu? Nasıl oldu? Kim ne dedi?

Muğla’da vahşice katledilen, hepimizi yasa boğan Pınar Gültekin‘in cinayetine sosyal medyada ünlü ünsüz milyonlarca vatandaş tarafından yorum yapıldı.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan acı haberin ardından sivri dilli sosyal medyada fenomen Murat Övünç‘ün www.enbursa.com’a yaptığı açıklama çok tepki çekti. Başta kadınlar olmak üzere binlerce Sosyal Medya kullanıcısı Murat Övünç’e sert ve şiddetli tepki gösterdi. Murat Övünç “Ben biraz sivri dilliyimdir kusura bakmayın. Kadınlar da bazen freni bilmiyorlar. Abi bir dur artık adamı neden çıldırtıyorsun? N’olacak bu kadınlar, “Şiddete uğradık, tacize uğradık, bizi vurdular” tutun dilinizi! Kadın her zaman erkeğin bir adım arkasında olmak zorunda. Şimdiki kadınlar maalesef adama saydırıyorlar, küfrediyorlar, gaza getiriyorlar e erkekler de yani… Tabi ki şiddete karşıyım. Asla hiçbir kadın şiddete maruz kalmamalı.” demişti.

Bu sözlere tepki veren milyonlarca kadın gibi sanatçı Yeşim Salkım da bu açıklamalar üzerine tepki gösterdi ve aynı günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Haddini aşıp da bize kadınlığı öğretmeye kalkarsan, seni o takip eden ve arkanda olduğunu zannettiğin kadınlar da kurtaramaz” dedi.

Bunun üzerine önce ben yanlış anlaşıldım bu röportajı da yapalı iki yıl olmuştu diyerek kadınlarda özür dileyen Murat Övünç daha sonra Antalya sahnesinde şarkısına başlamadan önce, şarkıcı Yeşim Salkım’a “Bir tane şarkıcı var, or*spu. Yeşim Salkım or*spusu. Beni kadın düşmanı ilan etmiş. Ulan bütün kadınların yanında ben varım. Ben mağdur kadınların yanındayım. Seni or*spu!” diyerek ağır hakaretlerde bulundu.

2 çocuk annesi Salkım’a küfür ettiği sırada, alanda bulunan bazı vatandaşlar ise alkışlayarak ve gülerek destekte bulundular.

NE ÖZÜRÜNÜ KABUL EDİYORUM NE DE SENİN BANA KADINLIK DERSİ VERMENİ KABUL EDİYORUM.

Murat Övüç’ün Yeşim Salkım’a yaptığı bun hakaret görüntülerinin sosyal medyaya düşmesiyle, birçok ünlü sanatçı ve sosyal medya kullanıcısı Övüç’ün bu davranışını kınayarak, Yeşim Salkım’a destek oldu. Gazetemiz editörü ve imtiyaz sahibi Umut Kaşan da aynı gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Murat övünç’ün kadınlarla ilgili söylem ve yorumlarına tepki vererek

“Ne özürünü kabul ediyorum, ne de senin bana kadınlık dersi vermeni! Sizin yer aldığınız hiç bir sahne programı ve tanıtım hiç bir yayın organımızda da yer bulmayacaktır.” dedi.

Daha çok kadınlardan tepki alan fakat sahne almaya, program yapmaya ve para kazanmaya devam eden Murat Övünç ertesi gün de Didim’de sahne aldı.  İnternet fenomeni Murat Övünç‘ü Didim’de coşkulu bir kalabalık karşıladı. Sanatçı Yeşim Salkım kendi sosyal medya hesabından kendisine hakaret edilen görüntüleri paylaşarak, hukuki sürece gittiğini duyurdu.

Bu olayın haberini yapan ve bu olaydan bahseden pek çok yayın organı ve sosyal medya kullanıcısı bu sevimsiz olayın Didim sahne programında gerçekleştiğini düşünerek sosyal medyada ise Didim de hiç olmadığı kadar çok konuşuldu.

Antalya’da sahne aldığı işletmenin Müdürü Yılmaz Pilgir, Övüç’ün bu hareketini ve söylemlerini şiddetle kınadıklarını belirterek, “Biz bu davranışı tüm kadınlara yapılmış olarak algılıyoruz. Bizim sahnemizde böyle bir olay yaşandığı için tüm kadınlardan özür diliyoruz. Murat Övüç’le yaptığımız bütün anlaşmaları iptal ediyoruz. Kendisiyle bu pazar günü tekrardan bir etkinliğimiz vardı fakat onu iptal ettik. Cumartesi akşamı Yeşim Salkım‘la birlikte tüm kadın misafirlerimize ücretsiz konser veriyoruz. Tüm kadın misafirlerimizi bekliyoruz. Her türlü şiddetin karşısındayız. Ayrıca Murat Övüç’e peşin olarak ödediğimiz bir sonraki konserin ücretini de talep de etmiyoruz” ifadelerini kullandı. Didim’de sahne aldığı işletme de bir açıklama yaparak, yaşanan olayı bilmediklerini ve sonradan öğrendiklerini, bu olayın Didim’de geçmediğini ifade ederek Murat Övünç’ü kınadıklarını ve bir daha çalışmama kararı aldıklarını duyurdu.

Bu olaya karşı tepkiler çığ gibi büyürken sanat camiasından da sanatçı Yeşim Salkım’a destekler gelmeye devam etti. Ünlü söz yazarları da şarkılarının Övüç tarafından seslendirilmesini yasakladı. Aslızen “Hadi Hadi” ile “Çalkala”, Altan Çetin “Aleni Aleni” ile “Tabi Tabi” eserlerini yorumlarsa hukuki işlem başlatacağını duyurdu.

Sanatçı Hayko Cepkin ise “Şu işi ayar edip para kazanana kızmayın. Şu işe para verip gidene kızın. İşi yapan, hangi hıyardan, hangi mevsimde nasıl turşu yapılacağını iyi biliyor. Hıyarın, hıyar olduğundan haberi yok. Sanatı bitirdiniz, müzisyeni küstürdünüz. Hakedilen yaşanacaktır.” dedi.

Yılmaz Morgül ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi: “Eğer kadın cinayetleri ve çocuk cinsel istismarları için idam çıkmazsa en yakın zamanda sahnede kendimi yakacağım!”

Aynı günlerde, Bodrum Kadın Platformu’nun çağrısıyla Bodrum’da bir gurup kadın, Bodrum Belediye meydanında kadın hakları ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir araya gelen kadınlar, oturma eylemi yaptı. Eylemi görüp, eylem esnasında meydandan lüks bir araçla geçen sosyal Murat Övüç, eylemi görüp alana gelmek ve kadınlara destek vermek istedi. Eylemciler ise Murat Övüç’ün daha önce kadınlarla ilgili yaptığı açıklamalar sebebiyle Övüç’ü alanda istemediler. Kadınların kendisini istemediği alandan öfke ile uzaklaşan Murat Övüç ise kadınlara “cahil” diye bağırdı.

Eylemcilerden Cihan Aydın Bozkurt isimli bir kadınla tartışan Övüç bağırarak alandan ayrılırken, “Yanılıyorsunuz. 2 yıl önceydi o. 2 yıl. Cahil. 2 yıl önceki konuşmamı yeni yayınlanmış gibi anlattılar burada. Böyle cahil insanlar bunlara inanıyor işte” diye bağırdıktan sonra uzaklaştı.

Oturma eylemi sonunda basın mensuplarına açıklama yapan Cihan Aydın Bozkurt ise ifadesinde “Murat Övüç, bu eylem üzerinden kendisini aklayamaz. Kadınlar şiddete uğrarken onun söylediği her şeyi biliyorum. Bunu 2 yıl önce söyledim diyerek aklayamaz. Bunun hiçbir şekilde pişmanlığı olmaz. Öncelikle tutumunun değişmesi gerekiyor, buraya katılarak olmuyor. Kendisini aklamaya geldi.” dedi.

Tüm bu tepkiler üzerine sosyal medya fenomeni Murat Övünç yine özür diledi ve “Suskunluğumu bozuyorum, artık bir şeyler söyleme zamanı geldi. Öncelikle sayın Yeşim Salkım hanımefendiden çok özür diliyorum. Yaptığım çok büyük bir terbiyesizlikti. Kendisinden çok özür diliyorum. Lütfen özrümü kabul eylesin. Bu arada çalıştığım firmalara ‘Murat Övüç’ü çıkarmayın’ diye telefonlar geliyormuş. Bir insanın ekmeğiyle oynanmaz. Tekrar özür dilerim, saygılar.” dedi.

Murat Övüç’ün özür dilemesinin ardından sanatçı Yeşim Salkım, sosyal medya hesabından

“Kalabalıkta artistlik yapanın tenhada özrü olmaz.” paylaşımını yaptı.

Haber : Umut Kaşan / Didim Jet Magazin Gazetesi. Bu haber “Didim Jet Magazin Gazetesi”nde yayınlanmıştır.

Didim

ELVAN İLK ŞARKISI “ PSİKOZ” İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Çocukluğundan bu yana içten içe hep müzikle de ilgilenen Elvan Telyakar’ın yeni başlayan müzikal yolculuğu herkesi şaşırttı. Psikoz tüm dijital platformlarda

Published

on

elvantelyakar_psikoz
elvantelyakar_psikoz

Elvan Telyakar 

Çocukluğundan bu yana içten içe hep müzikle de ilgilenen Elvan Telyakar’ın yeni başlayan müzikal yolculuğu herkesi şaşırttı. 1980 Kars doğumlu eşi Mete Telyakar ve çocukları ile uzun yıllardır Didim’de yaşayan Elvan Telyakar Didim Selçuk Özsoy Lisesi mezunlarından. Girne Amerikan Üniversitesi eğitimi için bir süre Kıbrıs’ta da yaşayan Elvan, Anadolu Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı üzerine de lisans yapan renkli ve sosyal kişiliği ile Didim’de tanınan ve sevilen simalardan olan sanatçı, geçmişte bir dönem radyo programcılığı da yapmış.

Çocukluğundan bu yana, yaşadığı, biriktirdiği ne varsa artık kendisinde taşmaya başlayınca ve taşıyamaz hale gelince Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıklarında kendisine konulan Psikoz Teşhisi sonrası, uzunca bir tedavi süreci geçirmiş.

elvantelyakar_psikoz

Elvan Telyakar 

‘Ne yazdıysam hepsi çok gerçek !’

En genel ve basit tanımı ile Psikoz, depresyon ile başlayıp, zamanla gerçeklik algınızı bile değiştiren, hayatı zorlaştıran psikiyatrik bir hastalık. Kişilerin gerçeklerden ve dış dünyadan koparak, kendi iç yolculuğunda yaşadığı kavrama, düşünce, idrak, konuşma ve davranış problemleri ile ortaya çıkan ve tedavi edilebilen beyin hastalığı diye tarif ediyor kitaplar.

Pek çok kişi hasta olduğunu bile bilmiyor, psikolojik hastalıkları tanımıyoruz bile. O kadar çok içine bakmaya başlıyorsun ki, her duygunun kat be kat farkında olmaya başlıyor, her duygunun yaşattığı durumu da herkesten farklı olarak daha yoğun yaşıyorsun. Süreçte dün bugün yarın bazen iç içe geçebiliyor. Hayatın her anı, acısı ve tatlısı ile kıymetli. Her şey üretime dönüşebilir.

Geçmiş dönemlerde yaşadığım, hissettiğim ne varsa, tedavi sürecinde yazdım ben psikoz’u. Herkesten ve her şeyden izole olup müziğe sarılmışım. Müzik öyle şifalı ki, bazen acı, bazen neşe, bazen ağıt, bazen öğüt.

‘En çok ben şaşırdım!’

Çocukluğumdan bu yana hep yazdım, söyledim söylendim, içten içe hep mırıldandım ama bu performansı ben de kendimden beklemiyordum. en çok ben şaşırdım ama iyi ki şaşırttım.

Elvan Telyakar 

Elvan Telyakar 

Uyumadım gecelerce, yemedim içmedim onca gün dedim. Ne yaşadıysam onu yazmışım işte ama bak bugün herkes kendinden bir parça buldu. Şimdi bana gelen yorumları okudukça iyi ki yazmışım, iyi ki yapmışım Psikoz’u diyorum.

Kendim için müzik yolculuğu yapıyorum, ama bana eşlik edenleri gördükçe de mutlu oluyorum.

Ses ya da sahne sanatçısı değilim. Düne kadar özel bir müzik eğitimi almadım. İşin aslı başka başka şarkılar yapayım, albümlerim olsun, sahneye çıkayım gibi hayaller bile kurmadım ama dediğim gibi, bu süreçte ben en çok beni şaşırttım.

Şimdi daha çok şarkı yapmak, şarkılarımı daha iyi okumak, daha keyifli hale getirmek için bir yandan ses eğitimi almaya da başladım. Zaten yaptığım her işi en iyi haliyle yapacağım derken derken hasta oldum ben, daha iyisinden kendimi alıkoyamam. Eşim Mete Telyakar ve çocuklarım müzikal yolculuğumda en büyük destekçilerim oldular.

‘Psikoz Tüm Dijital Platformlarda Yayınlanlandığında beklediğimin de üzerinde bir ilgi gördü’

Elvan Telyakar / Psikoz Tüm Dijital Platformlarda Yayınlandığında gerek Youtube’da kişisel sosyal medya hesaplarıma ( instagram : @elvan.resmi )  gelen her yorumu, eleştiriyi dikkatle okuyorum. Bana “Bu kadar mı güzel anlatılır, bu kadar mı güzel bir şarkı olur” diyenler oldu, açıkcası hiç sevimsiz eleştiri de almadım ama mutlaka olmuştur. Beni dinleyen şarkımı iyi – kötü eleştiren herkese çok teşekkür etmek isterim. Ama önce sağlık, her şeyin başı sağlık. Bir farkındalık oluşturduysam ne mutlu bana.

Daha başka şarkılarım da var.  Hepsi psikoz gibi değil, çok neşeli şarkılarım da var. Başkalarının şarkımı söylemesi ve yorumlaması da çok hoşuma gidiyor.

Kendimi tamamlıyorum, bana iyi gelen şeyi yapıyorum, içimden gelen sözleri içimden geldiği gibi mırıldanıyorum, şarkılarım beğenildikçe mutlu oluyorum, daha da iyileşiyorum. İsteklerimizi ifade etmekten, gerçekleştirmekten korkmamak, yeteneklerimizi köreltmemek, cesur olmak, biraz da deli olmak lazım.

‘Kendimi dinlemeye, üretmeye, yazmaya, şarkılar yapmaya devam edeceğim.’

Beni iyileştiren ya da hasta eden tüm yaşanmışlıklarıma, bana ilham veren okuduğum kitaplara, kitap kahramanlarına, ruhumu besleyen iyi müziklere, şarkılara, bana her daim motivasyon veren eşime, aileme, çocuklarıma, müzikal yolculuğumda beni yalnız bırakmayan dinleyicilerime teşekkür ederim. Kendimi dinlemeye, üretmeye, yazmaya, şarkılar yapmaya devam edeceğim.

Yönetmenliğini Arif Özçetin’nin yaptığı Elvan Telyakar’ın ilk teklisi Psikoz’un klibi de Didim’de Didimin tarihi ve turistik değerleri ön plana çıkarılarak, Didim Apollon tapınağının büyüleyici tarihi atmosferinde çekilmiş. Levent Deniz Sönmez düzenlemesi ile Yapımcı firma De Prodüksiyon, Magus Medya Prodüksiyon ile ilk klip Youtube da izleyici ve dinleyisi ile buluşmuş. Didim tanıtımında da önemli rol oynadığını düşündüğüm Elvan Telyakar’a kendini gerçekleştirme ve müzik yolculuğunda başarılar dileriz. Dinleyenin ve alkışlayanın bol olsun.

Umut Kaşan – Didim

Elvan Telyakar’ın İlk şarkısı Psikozu izlemek için bağlantıya tıklayınız

 

Continue Reading

Didim

Didim’in Kent Kimliği üzerine Araştırma Yapan Dr. Arzu TOKER Didim için Anket Yapıyor.

Didim’in şehir kimliği adına vereceğiniz cevaplar ile çok önemli veriler sağlayarak bağımsız akademik bir araştırmaya destek vermiş olacaksınız.

Published

on

Dr. Arzu Toker Didim'in Kent Kimliğini Araştırıyor
Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Turizm fakültesi adına Didim’in Kent Kimliği üzerine Araştırma Yapan Dr. Arzu TOKER  için Aşağıda sizler için cevaplaması çok zor olmayan, öyle çok vaktinizi almayacak, vereceğiniz gerçek cevaplarla #Didim adına ve Didim’in şehir kimliği adına vereceğiniz cevaplar ile çok önemli veriler sağlayarak bağımsız akademik bir araştırmaya destek vermiş olacaksınız.
Bu araştırmayı yaparak, ilçemiz Didim için çok değerli bir çalışma başlatan Arzu Toker in mesajını aynen sizlere iletiyorum. ( Umut Kaşan )
Sayın Katılımcı,
Didim’in Kent Kimliği ile ilgili düşüncelerinizi anlamak için oluşturulmuş bu soru formuna verdiğiniz yanıtlarla bilimsel bir çalışmada kullanılacak doğru verilere ulaşılmasına destek olacaksınız.
Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Arzu TOKER
Anadolu Üniversitesi
Turizm Fakültesi
Not : BU MESAJI OKUYAN HERKES KENDİ PROFİLİNDE DE PAYLAŞABİLİRSE ŞAHANE OLURDU, NE KADAR ÇOK VERİ , O KADAR  SAĞLIKLI SONUÇLAR GETİRECEKTİR. İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ( @dualiteli)

Continue Reading

Didim

Aşılanma sonrası gelişen mıknatıslanma halinin aşı ile ilgisi nedir?

Kaşık düşmüyor çünkü cilt yağı yapışkan vazifesi görüyor ve gözle görmediğimiz mikro pütürlükleri var, aynen araba lastiği gibi düşün, kaşık bu sebeple kaymıyor

Published

on

Aşıdan sonra bizlere gelen “Mıknatıs gibiyim” videolarının, elbet bilimsel bir açıklaması vardır diyordum varmış.

Dr.Alp Sirman, net olarak bu yaşanan mıknatıslanma durumunun aşı ile bir ilgisi yoktur diyor.

Bana göre de o diyorsa yoktur . Kendisini tanımayanlar için Dr. Alp Sırman, medyada sağlık yalanlarını anlatan “Sağlık Balonları” adlı iki kitabı olan, sürekli işin doğrusunu söylemek adında yazan çizen anlatan bir hekim, popüler bilim’de yazıyor ve çok değerli televizyon programları yapıyor. Türk Tabipler Birliği’ne bağlı görev yapan Dr. Alp Sirman’nın söylediklerini ve açıklamalarını uzun yıllardır takip eden bendeniz de söylediklerini ve paylaştığı bilgileri çok önemsiyorum. Dr. Alp Sırman bey bu durumun aşı ile kesin ilgisinin olmadığını söyledi. Bu arada tabii ben de bu mıknatıslanma etkisinin sebebini daha da çok merak ettim.

Biliyorum ya bu durum placebo etkisi değil ya, ondan daha da çok merak ettim. Kendimce araştırdım.

Şöyle bir açıklama da Mikrobiyolog Ertan Çakmak Bey’den geldi. ” Yeni bir şey değil bu durum ve net aşıyla ilgisi yok. Koluna bir pusula tut, ibrenin yönü değişmiyorsa manyetik değilsindir. Bu durum insan cildinin yağı ve pütürlü olması nedeniyle oluşan kayma direncinden kaynaklanıyor. İnsan da manyetik değil, dimagnetik molekülerden oluştuğu için manyetik olamaz. Kaşık düşmüyor çünkü cilt yağı yapışkan vazifesi görüyor ve gözle görmediğimiz mikro pütürlükleri var, aynen araba lastiği gibi düşün, kaşık bu sebeple kaymıyor ” diyor. En azından benim gibi bu durum ile karşılaşan ve haklı bir şüphe ile yaklaşanlar, durumu sorgulayanlara edinebildiğim bilimsel açıklamalarla cevap niteliğinde olsun istedim.

Bu durumun aşı ile ilgisi yokmuş. Dr.Alp Sırman ve Mikrobiyolog Ertan Çakmak başta olmak üzere değerli bilgilere ve ilginize çok teşekkür ederim.

#UmutKaşan #Didim – 11.06.2021

Continue Reading

Çok Okunanlar