Connect with us

Didim

“Didim Otoloji” farklı bir oto galeri!

Aslında biz galericiler arabayı alırken kazanırız. Bizim için almak satmaktan daha zordur. Dediğim gibi on araba bakarım ama bir tanesini anca beğenirim alırım. Sonrası da malum rol değiştiriyoruz. Alıcıyken, satıcı oluyorum. Bizde tüm araçlar galeriye girmeden, satışa çıkmadan önce komple bakıma ve temizliğe girer. Tamponunda bile çizik varsa giderilir. Lastikleri eskiyse değişir. Hataları, eksikleri giderilir ve artık araç artık satışa hazır hale geldiğinde vitrine, satışa çıkar.

Published

on

Didim Otoloji

Sevgili Orçun nasıl başladın? Otoloji hikayesi nasıl başladı? 

Vallahi ben kendimi bildim bileli arabalara meraklı bir çocuk oldum. Babam sanayide oto elektrikçisiydi ve çocukluğum da arabalarla iç içe geçti. Ben arabadan başka bir iş bilmiyordum zaten “öncesinde başka bir galeride çalışırken, daha sonra kendi işimi kumaya karar verince” pat diye bir anda aklıma gelen bir isim ile Otoloji hikayesi başladı. İsmimizi de galerimizi de verdiğimiz hizmet modelini de sağ olsunlar müşterilerimiz çok sevdiler.

İşin doğrusu “Otoloji” sanki bir franchise markaymış da Didim Otoloji de sizmişsiniz gibi düşünmüştüm. Sahiden Otoloji özgün akılda kalıcı ve iyi bir isim tercihi olmuş. Aslında, demek ki doğrudan markalaşma vizyonu ile başlamışsın sen, başarı da buradan geliyor olmalı. Bunu hemen sana söylemeliyim ki gerek Otoloji adını, gerekse de logonu çok başarılı buldum. Sahi sloganıyla da çok uyumlu, çok keyifli, “FARKLI BİR OTO GALERİ” burası.

Otolojiyi diğer galerilerden ayıran minik detayları öğrenmek istiyorum. Düşünsene yıllarca çalışıp bir ev, bir araba almak isteyen, emeği parası kıymetli kişilere satış yapıyorsun. Ya da arabalarını alıyorsun. Aslında almak da satmak da zor ve yıpratıcı işler. O sürecin de nasıl ilerlediğini merak ediyorum.

Evet, hemen anlatayım. Öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında bu işi yapan diğer arkadaşlarımız nasıl çalışıyorsa biz de benzer satış prensipleri ile çalışıyoruz. Vallahi ben en iyi bildiğim işi, en iyi hali ile müşteri memnuniyeti odaklı, etik ve dürüst ticaret anlayışıyla, titizlikle yapıyorum. Bir arabanın çalışma sesinden derdini, hikâyesini anlayabilirim.

Sadede yüksek empati duygusu taşıyorum. Kimi müşterimiz yıllarca birikim yapmış, hayal kurmuş hayalini gerçeğe dönüştürmek için geliyor, kimi de yıllarca bağlandığı, adı bile olan çok sevdiği aracını satmak zorunda kaldığı için geliyor. Yani araç alışverişi öyle hemen hadi alayım, hadi satayım alışverişi değil ki ! Değerli alışveriş. Araba almadan önce üzerinde çok iyi düşünmek ve elbette bütçe planlaması yapmak gerekli.  Gelen tüm müşterilerimle arkadaş oluyorum. Ne istiyor, neyi arıyor anlamaya çalışıyorum. Zaman zaman yeni bir araç almaları, zaman zaman da aracını satmaması için onları motive ediyorum. Otoloji’nin en büyük farkı bu olabilir. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti diyebilirim.

Aslında galerici olarak araç değil, insan biriktiriyorum.

Bir arabayı alırken ve satarken en çok nelere dikkat ediyorsun? Almak mı zor satmak mı?

Mesela ayağımı yerden kessin yeter aracı yoktur bizde. Otomatik vites olacak, hasarsız olacak, çok titizlikle seçiyorum. On ayrı araç bakıyorsam içlerinden sadece birini alırım.

Kesinlikle araç düzgün olacak. Kazalı, hasarlı araçları almıyorum da satmıyorum da hatta fiyat teklifi bile vermiyorum. En önemli kriterim bu olabilir. Mesela kaza yapmamış olacak, önden hasar almamış olacak. Zaten tüm araçları uzman ( eksper) raporlu satıyorum. Gerek alırken, gerek de satarken zor bir süreçten geçiyoruz.

Aslında biz galericiler arabayı alırken kazanırız. Bizim için almak satmaktan daha zordur. Dediğim gibi on araba bakarım ama bir tanesini anca beğenirim alırım. Sonrası da malum rol değiştiriyoruz. Alıcıyken, satıcı oluyorum. Bizde tüm araçlar galeriye girmeden, satışa çıkmadan önce komple bakıma ve temizliğe girer. Tamponunda bile çizik varsa giderilir. Lastikleri eskiyse değişir. Hataları, eksikleri giderilir ve artık araç artık satışa hazır hale geldiğinde vitrine, satışa çıkar.

Nasip, şans işte ne diyorsanız hani bazen yeri geliyor aracı aldığımız gibi de satabiliyoruz. İstanbul’da arabayı alıp Bandırma’da satıp Didim’e otobüsle geldiğimi de bilirim. Yeri geliyor aynı klasman araç aylarca bekliyor yeri geliyor saatler geçmiyor satılıyor.

Bu pandemi döneminde işler nasıldı? İkinci el otomotiv fiyatları hiç olmadığı kadar yükseldi. O zaman da konuşmuştuk bu durumu, bir talep patlaması oldu.  Bu süreç oto galericiyi mutlu etti mi?

Didim Otoloji Orçun Özbaş - Umut Kaşan Röportajı

Didim Otoloji Orçun Özbaş – Umut Kaşan Röportajı

Sürecin kazananlarından mı oldunuz? Hem evet, hem de hayır. Sahi karşıdan şöyle bir durum var ‘Bize ooo iyi kazandınız diyorlar! Ama diyelim ki aracı sattık ya, biz yerine araç koyamadık.

Sattığım fiyata araç alamadım. Bu sebep bazen hiç satmasam mı acaba? dediğim bile oldu. Böylesi sıkıntılı satışlar da yaptık. Araç piyasası da bu işi yapanlar da bir ara çok dengesizleşti. Elimde on arabam varsa sekiz arabaya düştü gibi tuaf da bir durum. Ama fiyatlar da iki katını geçti. Pandemi süreci otomotiv piyasasını çok değiştirdi.

Kadınlar da öncesine göre daha çok araç almaya, trafiğe çıkmaya başladı demiştin, hala öyle mi?

Kamu bankalarının tarihin en düşük taşıt kredisi kampanyasını başlatmasının ardından, sıfır ve ikinci el araçlara gösterilen ilgi de birden bire arttı.

Otomatik araca olan talep çok arttı. En çok kadınlarımız seviyor otomatik vites araç kullanmayı, onlardan çok talep geldi. Toplu taşıma yerine herkes kendi arabası ile işine gitmek istedi sanıyorum. Kadınlar araba alıyor ama genellikle alınacak araca da eşleri, babaları yani erkekler karar veriyor.

Fabrikalar yeni ürerim yapamayınca haliyle genel olarak ikinci el araca olan talep arttı. Çok çok ilginç durumlar yaşadık. Normalde biz galeri esnafı bayiden araç çekeriz, ben bayiye bile araba sattım bu pandemi sürecinde. Düşünün bak bayide araç kalmamış, bayii benden araç aldı. Hatıra fotoğrafı çektirdim bayi ile durumlar öyle tersine döndü.(Gülüyor)

Eskiden galeriden araba alınmaz tutuculuğu vardı. Kadınların sattığı araçlar daha kıymetliydi, eş dost kendi içinde el değiştirirdi aracını. Şimdi o durum da bu süreçte artık daha farklı işledi, tersine döndü. Bakanlık 2. el araçların satışında artık yetki belgesi şartı getirildi ve yine yeni düzenlemeye göre ekspertiz raporu da artık satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde alınmalı diye haberini de yapmıştık. Bu yeni düzenleme ile ne değişti?

Yani elbette beklediğimiz ve tüketiciye faydası olan ticari bir düzenleme oldu. Zaten artık akıllı tüketici, eş dost ve akraba satışı yerine bir galeriden almayı tercih ediyor. Bazı araç sahipleri kendileri de bilmiyor aracının sıkıntılarını. Haliyle bir galerici kadar araçlara hâkim değil. Yalan söylemiyor belki ama aracını tanımıyor. Bazen de öyle satıcılar oluyor ki diyelim ki kapısı yamuk arabanın, bu arabanın kapısı yamuk diyorsun ‘Ben arabanın bakımını yaptırdım yağına suyuna baktırdım’ bir şeyi yok diyor. Şu da var, diyelim ki bir tanış vasıtası ile tanımadığınız bir başkasının aracını aldınız. Araç sıkıntılı ve sonradan fark ettiniz. Eğer aracı satan kişi, adresini ve telefon hattını değiştirdiyse ulaşmak için uğraş dur. Ama galeri satışında asla böyle bir durum olamaz.

Ben kendim de aracı eksper raporu ile alıp yine eksper raporu ile satıyorum. Müşterilerime de mutlaka siz de alın raporunuzu, 250 – 300 TL’ den kaçmayın diyorum.

Sevgili Orçun araç alırken ya da satarken daha çok nasıl sorular geliyor? Didim daha çok alıyor mu satıyor mu?

Didim alıyor. Sorular da çok ilginç. Öncelikle araçtan öte aracın sahibini sorguluyor tüketici, daha sonra aracı sorguluyor. Ben bu aracın kaçıncı sahibi olacağım? Bu aracın sahibi memur mu? Soru demişken de sanılıyor ki biz her aracın fiyatını trak diye biliyoruz. Hayır yok öyle bir şey. Sattığım, tanıdığım, bildiğim aracın piyasasına hâkimim ben. “ Dayımda şu şu özelliklerde şu araç var, piyasası nedir ne eder?” diyor soruyor hemen cevap istiyorlar. Bilmiyorum, bakayım araştırayım diyorum. Sanıyorlar ki biz Google gibi her aracı, piyasasını iyi biliyoruz. Diğer galerici arkadaşlarımızla da sürekli iletişim halindeyiz. Diyelim ki bizim portföyümüzde olmasa da araç konusunda birbirimize yönlendirici oluyor, alıcı ya da satıcıya yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Didim Otoloji Otomotiv’in günün mutlu müşterisi var. Nasıl da mutlu ve güzel anlar paylaşıyorsun Mutlaka bakıyorum ben o fotoğraflara.  Sosyal medyayı aktif ve başarılı kullanıyorsunuz. Sürekli telefona cevap veriyorsun. Düzenli çalışma saati olmayan meslek grubundasın. Peki, yorucu mu?

Özellikle aracı @didimotoloji instagram sayfasına ilk koyduğumda öyle çok telefon alıyorum ki… Çok ilginç telefonlar da geliyor. Çok komik teklifler geliyor. Diyelim ki araç 150 bin TL. Telefonda bana “100 bin olmaz mı?” diyor. Sence olur mu diyorum? Gülüyoruz. Almasa da araç piyasasını yakından takip edenler, sorup araştırıp bilgi alanlar var. Sürekli anlatıyorum. Cevap veriyorum.

Yorucu ama işimi de çok severek yapıyorum. Arabasını zar zor krediyle alan var. Elimizden ne gelebiliyorsa yardımcı oluyoruz, süreci hızlandıran çözüm ortaklarımız var, devreye giriyorlar. İlk arabasını alan var, emekli olmuş hayalindeki arabayı alan var. Çok mutlu o anlar.

Ben onlardan daha çok mutlu oluyorum. Düşünsene ilk arabasını almış. Burası nasıl mutlu bir enerji ile doluyor anlatamam. Günün mutlu müşterisi diye onların bu mutluluğunu da (elbette izinlerini alarak) paylaşıyorum. Ben de seviyorum o anları ölümsüzleştirmeyi. Hemen adını da koyuyorlar, arabanın çok da keyifli oluyor.

Sevgili Orçun, otomobilleri bu kadar yakından tanıyıp, sık sık alıp – satan bilirkişi olarak favori aracını ve otomobil markasını çok merak ettim.

Orçun Özbaş - Umut Kaşan

Orçun Özbaş – Umut Kaşan

Öyle çok dolaştığım, saatlerce araç kullandığım zamanlar oluyor ki fırsatım varsa ben yürüyorum. En sevdiğim araç bisiklet diyormuşum değil mi? (Gülüyoruz ) Ben eve yürüyerek gidip geliyorum. Japon arabalarını da çok seviyorum.

Daha çok araç alan mı mutludur satan mı?

Alanlar tabii ki. Eşine, üniversiteyi kazanan kızına, hatta sevgilisine araba alanlar, hediye edenler var. O mutluluklarını görmelisiniz.

Araçların adı var demiştin. Daha çok nasıl isimler veriyor kişiler arabalarına? Satışta aracın rengi önemli midir? Aldığımızda kolaylıkla satış yapabileceğimiz araç markası var mıdır?

Kadınlarımızın araçlarına verdiği Ponçik- Boncuk- Maviş- Minnoş isimler var çok sevimli değil mi? Satışta ise aracın tercih edilen rengi, bölgeye göre değişir. Kırmızı renk araçlar çok dikkat çekerken, beyaz ve gri renk daha revaçtadır. Renault ve Fiat grubu piyasası çok hareketlidir. Yani diyelim arabayı aldınız ve acil satış yapmanız gerekti, bir iki lira altında bu grup araçları hemen satabilirsiniz.

Nerdeyse araç bakmak için tüm Türkiye’yi dolaşıyorsun. Sık sık seyahat ediyorsun. Gittiğin her yerde Didim’i de tanıtıyorsundur. Yeni yerler, insanlar tanıyorsun. Mutlaka dostluklar geliştirdiğini söylüyorsun. Hiç unutamadığın bir anın var mı?

Evet. Çok anı, çok arkadaş biriktiriyorum. Artık satış olayları eskisi gibi değil. Bir aracın teknik tüm detaylarına bir SMS ile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Sigorta, şase, uzman incelemesi raporu mecbur oldu. Haliyle bizler bir aracı tanırken bir hayatı da tanıyoruz.

Her araç alışında ya da satışında başka dostluklar geliştiriyoruz. Her aracın başka hikâyesi var. Ağlayarak aracını satan bir kadın vardı hiç unutmam, eşi de ısrarla arabayı satsın istiyor. Hanımefendi vazgeçin o zaman satmayın demek durumunda kaldığımı bilirim. Çok ilginç anılarımız oluyor, çok var hangisini anlatsam ki bilemedim…(Gülüyor)

Otoloji Günün Mutlu Müşterisi

Sizi daha yakından tanımamıza fırsat verdiğiniz ve röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim Orçun Bey. Dilerim ki Didim Otoloji Otomotiv markası daha çok mutlu ederek, keyifle büyüyerek yoluna devam eder.

Ben de size teşekkür ederim Umut Hanım. Sosyal medyayı aktif kullanıyorum ve araç reklamlarımız, tanıtımlarımız için @didim_jet _sosyete’nin araçlarımıza yaptığı etkili reklam ve tanıtımlardan çok memnunum. Ben size çok teşekkür ederim. Dilerim ki sizin de işleriniz keyifle yolunda devam eder.

Didim

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Aydın Çine’de yaşayan Ayşe Çamcıoğlu, uzun zamandır hayalini kurduğu restaurant açtı. Ayşe hanımın eşi Kasım Çamcıoğlu, ‘’Ayşe hanım ev mutfağındaki yeteneklerini müşterileriyle buluşturdu. Hayalini kurduğu restaurantı açması beni, oğullarım Volkan Barış Çamcıoğlu ve BahricanÇamcıoğlu’nu çok mutlu etti’’ dedi.

Published

on

Modern iş dünyasında, çalışanlara lezzetli bir durak…. Aydın Çine’de yaşayan Ayşe Çamcıoğlu, uzun zamandır hayalini kurduğu restaurant açma fikrini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Çine’de uzun yıllardır kantin işletmeciliği yapan Ayşe hanım, modern iş dünyasının en büyük sıkıntısı yemek sorunu. Yoğun iş temposu, iş görüşmeleri, projeler, toplantılar derken çalışanlar sağlıklı beslenmeye pek fırsat bulamıyorlar. Atıştırmalıklar, fastfood yiyecekler ve sağlıksız beslenme nedeniyle bozulan sağlık düzeni, farklı hastalıklar olarak geri dönebiliyor. Bununla beraber, lezzeti tamamlayan asıl şeyin sosyalleşme olduğunu söyleyen Ayşe hanım, birlikte yenilmeyen yemekler ya da hızlıca ayak üstü yenilen fastfood insanların özlem duyduğu ev yemeklerinin önemini bir kez daha göstermiş oldu dedi.

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de ev yemekleri özlemini gideren Ayşe hanım, Ege yöresi’nin güzel yemeklerine ev mutfağı lezzetini katarak, kalite ve hijyeninden ödün vermeden, Covid-19 tedbirlerini maksimum düzeyde dikkat ederek, iş dünyasının yoğun temposundakilere, öğrenci, kursiyer ve ailelere kısaca tüm müşterilerine her gün farklı bir menü ile hizmet verdiklerini söyleyerek şöyle devam etti;

Barış Restaurant’ın ev yemeklerinin, gün içinde özlem duyulan yemekler olması sürpriz değil. Bir çok farklı çeşit arasında zeytinyağlılar başı çekiyor. Ardı sıra yöresel ot ve et yemekleri, geleneksel tüm tatlar restaurantımızda bulabilirsiniz. Ayrıca restaurantımıza gelemeyen misafirlerimize paket servisi ile hizmet verdiklerini belirtti.

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Ramazan’a özel zengin menü 

Ramazan ayına özel zengin iftar menüleri de hazırladıklarını belirten Ayşe hanım, “Ramazan ayı boyunca, klasik lezzetlerimizin yanında Ramazanla bütünleşmiş lezzetleri de içeren özel menüler hazırlıyoruz. Oruç ibadetlerini yerine getiren vatandaşlarımıza, tüm gün boş kalan midelerini yormayacak hafif ve lezzetli yemekler hazırlamaya özen gösteriyoruz. Bu lezzetler için restaurantımıza gelebilir ya da paket servis alarak ulaşabilirsiniz’’ dedi.

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

En Büyük Destekçim Ailem

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

24 yıldır birlikte bu hayatı paylaştığını dile getiren Ayşe hanımın eşi Kasım Çamcıoğlu, ‘’Ayşe hanım ev mutfağındaki yeteneklerini müşterileriyle buluşturdu. Hayalini kurduğu restaurantı açması beni, oğullarım Volkan Barış Çamcıoğlu ve BahricanÇamcıoğlu’nu çok mutlu etti’’ dedi.

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Mutfaktaki lezzet ve hijyeninden ödün vermeden yıldır ev yemekleri yapan  eşim Ayşe hanımın yemeklerini, “Çine’de yaşıyorsanız ya da yolunuz düştüyse Çine’deki Barış Restaurantımıza mutlaka bekleriz” dedi.

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Çine’de Lezzetin Yeni Adresi Barış Restaurant Ayşe Çamcıoğlu

Continue Reading

Didim

Covid değil, İntihar Öldürüyor !

Birbirinden bağımsız, tamamen kişisel vakalar olan bu intihar haberleri, bu son günlerde peşi sıra gelen üç bağımsız ve apayrı durum, bizlere açıkça şunu ifade ediyor ki “Toplumsal Cinnet Eşiğindeyiz”

Published

on

Kuyucak Kaymakamı Yılmaz Kurt #Didim- #Akbük'de ölü bulundu

Bazı haberler çok sevimsiz !

(24 Mart ) Yozgat’ta Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım evinde düzenlediği doğum günü partisinde, yanlışlıkla silahla oynarken kaza ile başından vurularak ağır yaralandığı için hayatını kaybetti.

Bir savcı hem de pandemi döneminde korona yasaklarında nasıl olur da doğum günü kutlaması yapar ? Silahla oynar ve yanlışlıkla vurulup malesef hayatını kaybeder?

Sonrasında gelen haber daha sevimsiz !

(29 Mart ) #İzmir #Alaçatı ‘da amirinin güneş gözlüğünü çaldığı iddia edilerek mahkemeye çıkarılan polis memuru #İsmailZeybek ilk duruşmanın ardından intihar etti. Kayıp gözlük ise daha sonra karakolun çay ocağında bulundu.
Haberini okuduk.

Amirinin güneş gözlüğünü çaldığı için mahkemeye çıkarılmak mı?

Güneş gözlüğü !

(3 Nisan ) Bugün de üç evlat babası, çalışkan, sevilen, mütevazi içine kapanık biri olarak tanınan Kuyucak Kaymakamı Yılmaz Kurt #Didim- #Akbük’de ölü bulundu. Kaymakam’ın beylik tabancasıyla, intihar ettiği söyleniyor.

Kalk Kuyucak’tan Didim Akbük’e gel… Yazmaya elim de gitmiyor… Kendisini çok yakından tanıyan Kuyucaklılar var ve hiç de öyle intihar edecek biri de değildi diyorlar. Çok üzgünler. Kim değil ki !

Ailesine, yakın çalışma arkadaşlarına, sevenlerine sabır ve bir kez daha başsağlığı dilerim.

Birbirinden bağımsız, tamamen kişisel vakalar olan bu intihar haberleri, bu son günlerde peşi sıra gelen üç bağımsız ve apayrı durum, bizlere açıkça şunu ifade ediyor ki

“Toplumsal Cinnet Eşiğindeyiz”

Diliyorum ki tüm şüpheli ölümler aydınlatılır, sebep olan suçlu ve sorumlular bulunur, cezalarını çekerler. İntihar kadar önemlidir intihara sebebiyet veren tüm diğer durumların aydınlatılması.

#Savcı da #polis de #kaymakam da olsalar her şeyden önce insanlar ve insan hayatı çok değerlidir.

Üzgünüz. Çok üzülüyoruz. Başımız sağolsun. #UmutKaşan #Didim #EgeİdeaDergi #DidimJetMagazinGazatesi

Continue Reading

Didim

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla İlçemiz Kaymakamı Halil Avşar ve Didim Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak ve beraberindeki resmi heyet, Aydın Barosu Didim Temsilcisi Av. Ali İhsan Aktimur ve İlçemizde görev yapan avukatları Didim Adliyesinde ziyaret ederek kutlama çiçeği verdi. Didim’de Baroya kayıtlı yaklaşık 130 Avukatın olduğunu öğrendiğimiz sohbet havasında geçen ziyarette, pandemi dönemi ile birlikte daha aktif daha çok ve verimli kullanılan mobil uygulamalardan bahsedildi ve bazı kısa bilgiler aldık.

Published

on

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Avukat maliyetlidir, avukatsız kalmak daha da maliyetlidir.

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla İlçemiz Kaymakamı Halil Avşar ve Didim Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak ve beraberindeki resmi heyet, Aydın Barosu Didim Temsilcisi Av. Ali İhsan Aktimur ve İlçemizde görev yapan avukatları Didim Adliyesinde ziyaret ederek kutlama çiçeği verdi.  Avukatlar Gününü kutlayan Kaymakam Halil Avşar “ Hukukun en temel gereksinimlerinden birisi savunma müessesidir, iyi ki varsınız. Avukatlar Gününüzü kutlarım, çalışmalarınızda başarılar dilem” dedi.

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Pandemi sebebi ile sınırlı sayıda avukatın yer aldığı ziyaret programında katılan avukatlar, avukatlık mesleğine ve vatandaşın gündeminde olan hukuk sorunlarına dair kısa bir sohbete, kısa, keyifli soru – cevap etkinliğine dönüşen, Kaymakamlık ziyaretinden dolayı memnuniyetlerini dile getiren avukatlar da Kaymakam AVŞAR’A teşekkür etti.

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Didim’de Baroya kayıtlı yaklaşık 130 Avukatın olduğunu öğrendiğimiz sohbet havasında geçen ziyarette, pandemi dönemi ile birlikte daha aktif daha çok ve verimli kullanılan mobil uygulamalardan bahsedildi ve bazı kısa bilgiler aldık.

Adliyede Adalet bakanlığının yayınlamış olduğu bilirkişi gerektiren konularda yıllık listeler var. Adalet bakanlığı listesinde kayıtlı ve yeminli tercümanlar var. Hakimlerin ya da Savcıların çok iyi İngilizce bilmesi durumunda bile yeminli tercümanlar olmadan ifadeler alınmıyor.

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Didim’de Avukatlar Günü Kaymakamlık Kutlama Ziyateti

Pandemi döneminde suç işlenmeye devam ediyor, ama suçun niteliği değişiyor. Aydın Barosu Didim Temsilcisi Av. Ali İhsan Aktimur “ Boşanma davalarında ve aile içi suçlarda bariz artış gözlenirken trafik ve insan kaçakçılığı suçlarında azalma var” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarına şikayette bulunmak ücretsizken, mahkemelerde dava açmak ücretli olup, açılan dava türüne ve konusuna göre dava giderleri değişmektedir. Fakat maddi durumu iyi olmayan, dava açacak, avukat tutacak parası olmayan kişiler için de Adli Yardım Uygulamasının vatandaşlar tarafından çok iyi bilinmediği, bu konuda yeterli bilgilendirmelerin yapılmasına rağmen hala bu durumun kendilerine soru olarak geldiğinden bahsedildi.

Maddi durumu avukat tutmaya müsait olmayan kişi bulunduğu yerdeki Baro Başkanlığından veya Baro Adli Yardım Bürosundan adli yardım kapsamında kendisi için avukat görevlendirilmesini isteyebilir.

Adli Yardım Talebinde bulunan kişilerin bu iddiasının özeti ile birlikte, iddiasını dayandıracağı delilleri ve yargılama giderlerini karşılayabilecek durumda olmadığını gösteren mali durumuna ilişkin belgeleri mahkemeye sunmak zorundadır. Adli yardım talebine ilişkin evrak, her türlü harç ve vergiden muaftır.

Türkiye genelinde, tüm adli ve idari mahkemeler ile icra dairelerinde Vatandaşların elektronik ortamda takip etmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmet olan, vatandaşların kendilerine açılmış veya kendilerinin açtığı adli ve idari davalar ile haklarında başlatılmış veya bir başkası hakkında başlattıkları icra ve dava takiplerini görebildikleri ve anlık olarak internetten işlem yapılmasına olanak sağlayan, kullanımı kolay mobil aplikasyonları olan bir web sitesidir. UYAP Vatandaş Uygulamasını evinizden hiç çıkmadan hukuksal problemlerinizi takip etme ve savunma hakkı geliştirme gibi kullanışlı seçenekleri var.

UYAP Vatandaş Uygulamasını verimli kullanabilmeniz için, Mobil İmza’ya gereksinimiz var. Mobil İmza ile işlemlerinizi ıslak imza atıyormuş gibi yapabilir, elektronik ortamlarda kimliğinizi kolayca ispatlayabilirsiniz!

Mobil İmza vatandaşların elektronik ortamda parmak izlerini kullanarak verdikleri imza olarak biliniyor. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından geçen mobil imza sayesinde kullanıcılar diledikleri yerden evrak imzalayabiliyor. Mobil İmza başvurusu vekâletname ile yapılamaz

Mobil imza 3 telekom şirketi üzerinden alınabiliyor. E-Devlet’te yer alan bilgilere göre mobil imza cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone farklı ücretlendirmelere sahip.

Haber : Umut Kaşan – Ege İdea Dergi – Didim – 2021

Continue Reading

Çok Okunanlar